Ulga dla młodych została wprowadzona nowelizacją z 4 lipca 2019 r. z mocą obowiązującą od 1 sierpnia 2019 r. Obejmuje przychody osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami z:
- pracy na etacie,
- osobiście wykonywanej działalności na podstawie umowy zlecenia,
- odbywania praktyki absolwenckiej i studenckiej,
- odbywania stażu uczniowskiego,
- zasiłku macierzyńskiego.
O zastosowaniu ulgi decyduje łączne spełnienie warunków:
- wieku podatnika ( przysługuje podatnikowi włącznie z dniem 26. urodzin),
- rodzaju przychodów (w tym zasad opodatkowania),
- limitu przychodów,
- momentu uzyskania przychodów.
Ulgą nie są objęte np. przychody z osobiście wykonywanej działalności na podstawie umowy zlecenia uzyskane na terytorium RP przez osobę podlegającą w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, opodatkowane 20% zryczałtowanym podatkiem dochodowym oraz nieprzekraczające 200 zł, opodatkowane 12% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
W przypadku, gdy poza ulgą dla młodych, korzysta z ulgi na powrót lub z ulgi dla rodzin 4+, w tym również od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, roczny limit przychodów dla wszystkich tych ulg wynosi 85 528 zł.
Uzyskanie przez podatnika przychodów objętych w całości ulgą dla młodych zwolnione jest z obowiązku złożenia zeznania podatkowego.
Złożenia zeznania wystąpi, gdy m.in.:
- oprócz przychodów objętych ulgą dla młodych uzyskał dochody podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej,
- ubiega się o zwrot nadpłaconego podatku, np. od tej części ulgi, do której jest uprawniony, a od której zapłacił zaliczkę na podatek w trakcie roku,
- korzysta z ulgi na dzieci lub ulgi dla rodzin 4+,
- ma obowiązek doliczyć do dochodu lub podatku kwoty uprzednio dokonanych odliczeń, do których utracił prawo..
Źródło:
- Biskupski Z, https://strefabiznesu.pl/ulgi-podatkowe-2023-pit-zero-dla-mlodych-co-musisz-zrobic-by-nie-placic-podatku-dochodowego-od-swoich-zarobkow-w-tym-roku/ar/c3-17175269 [2023-01-06]
0 komentarzy:
Prześlij komentarz