niedziela, 25 lutego 2024

Działalność nierejestrowana

Jest to nowość obowiązująca od 30 kwietnia 2018 roku i została uregulowana w ustawie Prawo przedsiębiorców. Działalność nierejestrowana to forma prowadzenia działalności gospodarczej lub zawodowej przez osobę fizyczną bez konieczności rejestracji w odpowiednich rejestrach lub ewidencjach, na przykład rejestracji działalności gospodarczej w CEIDG LUB Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) w Polsce. Obejmuje to takie formy działalności jak wolne zawody (np. lekarz, prawnik), działalność rolnicza na niewielką skalę, a także prowadzenie różnych usług rzemieślniczych czy handlowych bez rejestracji jako przedsiębiorca. Jednak w zależności od rodzaju działalności mogą istnieć różne wymogi prawne i podatkowe dotyczące takiej działalności nierejestrowanej.

Zgodnie z art. 5 ustawy o VAT, nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

W rezultacie podmiot prowadzący działalność nierejestrowaną jest na gruncie podatku VAT uznawany za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. Może korzystać ze zwolnień podatkowych, o którym mowa w ustawie VAT. 

Cechy i uwarunkowania:

  • brak rejestracji w CEIDG,
  • brak rejestracji w US,
  • brak rejestracji w GUS,
  • brak rejestracji do ZUS i opłacania składek ZUS,
  • brak obowiązku opłacania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku,
  • prowadzenie ewidencji przychodów,
  • konieczność rozliczenia dochodów w zeznaniu rocznym.

0 komentarzy:

Prześlij komentarz

Śląski Klaster Księgowych