Podatnik ma prawo ale nie obowiązek zastosować preferencyjną stawkę VAT np.8% , 5% , ale po spełnieniu warunków określonych w ustawie o podatku od towarów i usług.
Organy skarbowe wskazują , że „stawką podstawową podatku VAT jest stawka 23% (art. 41 ust. 1, art. 146ef) i wszelkie stawki preferencyjne, stanowią wyjątek od reguły, dlatego wyjątki te należy interpretować ściśle a nie rozszerzająco”. Zgodnie zaś z ugruntowanym orzecznictwem sądowym w odniesieniu do przepisów dotyczących ulg , ulgi podatkowe w systemie prawa powinny być traktowane jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania a ich zastosowanie nie może być wynikiem wykładni rozszerzającej, systemowej lub celowościowej (por. wyrok NSA z dnia 24.04.2001 r, sygn. akt 1697/99 i wyrok NSA z dnia 09.06.1999 r sygn. akt 384/98).
Zastosowanie stawki 23%, choć faktycznie towary czy usługi mogłyby korzystać z obniżonej stawki VAT nie rodzi żadnych prawnych i finansowych skutków, zarówno u sprzedającego jak i u nabywającego , bowiem jest to podstawowa stawka, natomiast to fakt zastosowania stawki preferencyjnej nie zgodnie z przepisami VATU rodzi negatywne skutki. Stwierdził, że ”bezpiecznie” podatkowo jest opodatkowanie całego zestawu według stawki wyższej, jeżeli zawiera produkty objęte różnymi stawkami VAT, tak jak w omawianym przypadku. Z uwagi na powyższe, mając na uwadze przedstawioną przez producenta klasyfikację oraz powołane powyżej przepisy, należy stwierdzić, że wymieniony zestaw nie mieści się załączniku nr 10do VATU , a tym samym przy sprzedaży produktów z zestawu, w poz. 113 i 114 formularza rzeczowo- cenowego, należało zastosować stawkę podatku VAT w wys. 23%.
Źródło: Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 6 września 2024 r. Sygnatura KIO 2891/24
piątek, 25 października 2024
Home »
stawki VAT
,
VAT
,
zestawy
» Jaką stawkę VAT zastosować do sprzedaży zestawu obejmującego sprzedaż towarów zakupionych z różnymi stawkami VAT
0 komentarzy:
Prześlij komentarz