Choć oba katalogi mogą się częściowo pokrywać (np. w zakresie ochrony zdrowia czy edukacji), to katalog celów pożytku publicznego z ustawy o wolontariacie jest szerszy. Dodatkowo, aby korzystać ze zwolnienia podatkowego, cele realizowane przez organizacje muszą spełniać ściśle określone warunki ustawy o CIT, a nie wszystkie działania mieszczące się w ramach celów pożytku publicznego kwalifikują się do zwolnienia.
Katalog przychodów zwolnionych z CIT w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) jest węższy niż katalog celów pożytku publicznego zawarty w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Ustawa o CIT (art. 17 ust. 1) – Katalog przychodów zwolnionych z podatku CIT obejmuje głównie dochody organizacji non-profit, takich jak stowarzyszenia, fundacje i inne podmioty, o ile są przeznaczone i wykorzystywane na ściśle określone cele, np. działalność oświatową, naukową, kulturową, ochronę zdrowia, opiekę społeczną, ochronę środowiska czy sport amatorski. Przychody te są zwolnione z CIT tylko wtedy, gdy spełnione są określone wymogi.
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – Katalog celów pożytku publicznego (art. 4 ustawy) jest szerszy, obejmuje więcej celów i działań, które mogą być realizowane przez organizacje pozarządowe i inne podmioty, ale nie zawsze muszą podlegać zwolnieniu podatkowemu na podstawie ustawy o CIT. Cele te obejmują m.in. pomoc społeczną, ochronę zdrowia, edukację, kulturę, ochronę środowiska, prawa człowieka, rozwój wspólnot lokalnych, pomoc prawną, obronę praw konsumentów, ochronę zwierząt, a także wspieranie demokracji i praw człowieka.
0 komentarzy:
Prześlij komentarz